PŘEDVÁNOČNÍ VÍDEŇ

Exkurze do předvánoční Vídně  – hlavního města Rakouska

 

Je už dlouholetou tradicí naší školy navštívit v čase adventním hlavní město Rakouska  – Vídeň.

Nejinak tomu bylo i v letošním roce. Autobus s 41 žáky vyrazil pod patronací CK Rialto v úterý       4. 12. 2018  v 6 hodin ráno z Přerova na cestu do Vídně. Celou cestu po území ČR nás provázel déšť, v Mikulově konečně přestalo a Vídeň nás uvítala slunečným počasím.

Cílem naší cesty byl tentokrát Hundertwasserhaus – architektonický skvost Rakouska. Autorem je Fridensteich Hundertwasser, jehož skutečné jméno bylo Friedrich Stowasser. Jedná se o dům, jehož venkovní fasáda hraje všemi barvami a magicky přitahovala naše oči. Ten, kdo v tomto domě žije, má také právo navrhnout zcela podle vlastního vkusu fasádu kolem oken. Více než 200 stromů a keřů na balkónech a střešních terasách dělá z domu ojedinělou zelenou oázu uprostřed Vídně.

Zcela naproti je Hundertwaser Village, která vznikla v letech 1990 – 1991 z pneuservisu. Umělec zde vytvořil vlastní nákupní centrum  s „návsí“, barem a četnými obchody ve svém typickém stylu.

Dále nás čekala prohlídka Vídně s průvodcem – během prohlídky pan průvodce poutavě vyprávěl zajímavosti ze života vídeňské smetánky a tak nám nepřišlo, že jsme našlapali skoro 14 kilometrů.

A co jsme vlastně všechno viděli?  Samozřejmě dominantu Vídně – katedrálu svatého Štěpána, minoritský kostel s replikou obrazu Leonarda da Vinciho Poslední večeře Páně, Albertinu, Burgtheater a hlavně ojedinělé vánoční trhy – vánoční vesničku na náměstí Maria – Theresien  – Platz, starovídeňský trh Freyung, vánoční trh Am Hof a hlavně vídeňský kouzelný adventní trh – Christkindlmark na Radničním náměstí.

Sice nás cestou překvapila  silná dešťová přeháňka, ale odjížděli jsme zpět domů plni dojmů a zážiků. A hlavně – mnozí z nás nakoupili i zcela ojedinělé vánoční dárečky.

A co napsat závěrem? Pokud budete chtít jet příští rok s námi, nezapomeňte se včas přihlásit u Mgr. Žákové nebo Mgr. Havranové.